Nezaradené

Zelená domácnostiam – dotácia na tepelné čerpadlá

Dotácia zelená domácnostiam

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) spustila projekt zelená domácnostiam. Projekt sa zameriava na ekologické inovácie a podporu obnoviteľných zdrojov energie. Táto finančná podpora bude dostupná v období rokov 2023 až 2029.

Tepelné čerpadlá, ako priorita projektu

Hlavná oblasť podpory sú tepelné čerpadlá, ktoré patria medzi efektívne a ekologické riešenia v oblasti vykurovania a chladenia domov. Podpora zelená domácnostiam sa týka najmä elektrických tepelných čerpadiel, ktoré využívajú energiu z okolitého prostredia. Rovnako sa táto dotácia týka aj tepelných čerpadiel vzduch/vzduch pre domácnosti bez teplovodného vykurovacieho systému.

Finančná podpora zelená domácnostiam

V rámci projektu majú domácnosti nárok na dotáciu zelená domácnostiam vo výške od 380 € do 4370 €, ktorý môžu využiť na inštaláciu tepelných čerpadiel. Tento príspevok je určený na pokrytie celkových nákladov na dodávku a inštaláciu zariadenia, a to v rozsahu obstarávacej ceny.

Dotácia zelená domácnostiam

Technické riešenie a dôležitosť

Pri vykonávaní inštalácií je dôležité, aby technické riešenie bolo správne a garantovalo zhotoviteľom dlhú životnosť a dosiahnutie prevádzkových parametrov. Domácnostiam sa odporúča dôkladne sa oboznámiť s technickými podmienkami inštalácie a uzavrieť s zhotoviteľom písomnú zmluvu, aby sa zabezpečila kvalita a bezpečnosť realizácie.

Registrácia do projektu zelená domácnostiam

V rámci projektu je vyčlenených 151,6 miliónov eur z európskych a národných zdrojov na poskytovanie finančnej podpory domácnostiam. Registrácia zariadení pre podporu prebieha od augusta 2023 a zoznam oprávnených zariadení je priebežne aktualizovaný. Ste registrovaný a podpísali ste zmluvu o preplácaní poukážok so SIEA? Požiadajte o podporu!

Úspechy a kontinuita

Nový projekt zelená domácnostiam naväzuje na úspešné predchádzajúce národné projekty, ktoré boli realizované v rokoch 2015 až 2023, kedy bolo nainštalovaných takmer 60 000 zariadení. Celkový inštalovaný výkon podporených zariadení prekročil 460 MW, čo dokazuje význam a úspech podobných iniciatív v oblasti ochrany životného prostredia a udržateľného rozvoja.

Potrebujete poradiť? Neváhajte sa nám ozvať! Poskytujeme služby v oblasti klimatizácie, vzduchotechniky, tepelných čerpadiel a zabezpečovacích systémov na celom území Západného Slovenska s primárnym pôsobením na Záhorí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *